Kiedy dotrze do nas przelew i od czego to zależy?

Pytanie, kiedy dotrze przelew, zadawane jest przez osoby korzystające z internetu bardzo często. Nie ma w tym nic dziwnego – coraz częściej decydujemy się na dokonywanie płatności online, oczekiwanie na przelewy jest zatem całkiem normalną sprawą. Należy jednak być świadomym tego, że czas, w którym dotrze do nas przelew, uzależniony jest od wielu, bardzo indywidualnych czynników. Jakie to czynniki oraz kiedy dotrze do nas przelew? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie państwo w poniższym artykule.

Przede wszystkim – płatności BLIK

Kiedy mówimy o tym, kiedy dotrze przelew, musimy zacząć przede wszystkim od określenia rodzajów przelewów, które możemy wykonać. Ostatnimi czasy, coraz popularniejszym sposobem dokonywania płatności internetowych, stają się przelewy BLIK. Możemy je wykonać wyłącznie za pomocą telefonu. Do realizacji potrzebne są jednak dwie rzeczy. Pierwszą z nich, jest posiadanie zainstalowanej aplikacji naszego banku. Drugą – zarejestrowanie numeru telefonu w systemie BLIK. Dlaczego musimy zarejestrować nasz numer telefonu w systemie BLIK? Odpowiedź jest bardzo prosta. Tego rodzaju przelewy wykonujemy poprzez podanie nie numeru konta, a numeru telefonu adresata przelewu. Tym samym, zarówno osoba, która zleca taki przelew oraz osoba, która jest jego adresatem, musi mieć zarejestrowany numer telefonu w systemie BLIK. Przelew taki jest jednak od razu na koncie odbiorcy. Co więcej, nie jest pobierana żadna prowizja za jego wykonanie. Przelewy BLIK są zatem doskonałą alternatywą np. dla przelewów tradycyjnych.

Sprawdź też tabelę z czasem przelewów banków dostępnych w Polsce na stronie www.kapitalni.org

Kiedy dotrze przelew tradycyjny?

Pytanie dotyczące tego, kiedy dotrze do nas przelew, bardzo często pojawia się w przypadku, kiedy mówimy o przelewach tradycyjnych. Czas ich dostarczenia do adresata jest bowiem bardzo zróżnicowany. Wiele zależy przede wszystkim od tego, czy taki przelew wykonywany jest w obrębie tego samego banku. Jeśli tak, przelew znajdzie się na koncie odbiorcy zaraz po jego wykonaniu. W przypadku jednak, kiedy realizujemy przelew tradycyjny w obrębie innych banków, sytuacja wygląda inaczej. Tutaj to, kiedy dotrze przelew zależne jest przede wszystkim od czasu jego zlecenia. Jeśli przelew taki zostanie zlecony rano, jeszcze przed pierwszą sesją wychodzącą danego banku, jest bardzo duża szansa na to, że dotrze on do adresata jeszcze tego samego dnia. Jeśli jednak przelew zostanie zlecony po zamknięciu ostatniej sesji wychodzącej danego banku, pojawi się on na koncie odbiorcy po otwarciu pierwszej sesji przychodzącej w banku odbiorcy. Z reguły następuje to do godziny 12 następnego dnia po zleceniu przelewu.