Odliczanie kosztów od dochodu

Początek roku dla każdego przynosi obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym. Osoby, które są zatrudnione na umowie o pracę, mają obecnie bardzo komfortową sytuację, ponieważ wystarczy, że sprawdzą poprawność naliczonego podatku i go potwierdzą. Nieco trudniejsza sytuacja jest oczywiście w przypadku przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą.

Dlaczego przedsiębiorcy mają trudniej?

Przedsiębiorcy mają trudniej głównie z tego powodu, że w ich przypadku istnieje zdecydowanie więcej furtek, ulg i odliczeń, które mogą w swoim rozliczeniu uwzględnić. Musi to być oczywiście wszystko rozliczone poprawnie, co często stwarza problemy, ale również daje okazję do zaoszczędzenia pieniędzy, jeżeli umiejętnie posłużymy się niektórymi mechanizmami podatkowymi. Z tego też powodu w Polsce wiele firm doradczych oferuje usługi planowania podatkowego. Nie każdy chce lub może z nich skorzystać z różnych względów. Ludzie czasami wolą rozliczać się samodzielnie. Takie osoby powinny przede wszystkim wiedzieć, w jaki sposób rozliczyć koszty i jakie koszty mogą odliczyć od dochodu, gdyż to tutaj jest największa możliwa do osiągnięcia oszczędność, a jednocześnie największe ryzyko popełnienia błędu.

Co przedsiębiorca może odliczyć od dochodu?

Od dochodu najczęściej odliczymy koszty, które są określane jako wydatki mające na celu zapewnienie nam dochodu. Polskie prawo reguluje tę kwestię dość płynnie. Możemy między innymi dowiedzieć się z przepisów tego, że koszty uzyskania dochodu są wydatkami, jakie ponosimy na wygenerowanie dochodu bądź zabezpieczenie dochodu, który już posiadamy. Z tego powodu na różnego rodzaju forach pojawiają się na przykład pytania: „czy zakup kosiarki można odliczyć od dochodu?”. Tutaj wchodzi kwestia interpretacji. Jeżeli na przykład prowadzimy firmę ogrodniczą, to oczywiście kosiarka do trawy jak najbardziej może być uznana jako wyżej wymieniony koszt uzyskania przychodu. Jeśli jednak prowadzimy firmę działającą w branży IT, wówczas ciężko byłoby w jakikolwiek sposób udowodnić, że kupienie na firmę kosiarki w jakikolwiek sposób przyczyniło się do powiększenia naszego dochodu. Zostanie to przez niemal każdy urząd skarbowy potraktowane jako niezgodność.

O czym warto jeszcze pamiętać? 

Pamiętać należy również o tym, że odliczając jakąkolwiek kwotę, musimy mieć stosowną dokumentację, na wypadek rewizji naszego rozliczenia przez fiskusa. Urzędnicy mają 5 lat na weryfikację, więc dowody musimy minimum przez taki okres zachować. Działa to zawsze z korzyścią dla przedsiębiorcy, który po długim czasie może po prostu nie pamiętać, czego dotyczyły konkretne odliczane faktury.