Kredyt hipoteczny – co warto o nim wiedzieć?

Kredytem hipotecznym często interesują się pary, którym marzy się własny kąt. Taki kredyt można otrzymać na mieszkanie, dom lub albo nieruchomość dla firmy. Osoby, które chcą się o niego ubiegać, muszą przygotować się na formalności nieco inne, niż przy zwyczajnym kredycie konsumenckim. Proces jego wzięcia jest również dłuższy. Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym? Zapraszam do poniższego artykułu. Poniżej, kilka cennych wskazówek. 

Znalezienie wymarzonego domu 

Gdy w końcu, po miesiącach poszukiwań, znaleźliśmy wymarzony dom, który będzie naszym miejscem na ziemi – jest to dobry czas, by udać się do banku w celu załatwienia stosownych formalności. Pierwsza wizyta w banku zazwyczaj odbywa się z tzw. doradcą kredytowym, który dokładnie wyliczy jaką mamy zdolność kredytową (na podstawie naszych zarobków) oraz na jaki kredyt z jakim oprocentowaniem możemy liczyć. W przypadku kredytu hipotecznego tak naprawdę ważne jest wszystko – wiek kredytobiorców, ich dochody, miejsce zatrudnienia, ilość osób tworzących dane gospodarstwo, czas na jaki chcą wziąć kredyt, wkład własny itp. Doradca finansowy przedstawia ofertę banku, która jest dla nas najbardziej korzystna. Samo otrzymanie oferty, nie jest jednak równoznaczne z decyzją o przyznaniu kredytu w danym banku.

Szereg formalności

Kredyt hipoteczny to szereg formalności, które muszą załatwić kredytobiorcy – zaczynając od dokumentów z zakładów pracy, z urzędów, z banków, w których posiada się konta, aż po dokumentację domu, który chce się zakupić. Następnie z banku wysyłany jest rzeczoznawca, który samodzielnie dokonuje oszacowania wartości nieruchomości. Warto tu zaznaczyć, że kiedyś częstą praktyką było zwiększanie kredytu hipotecznego o kwotę przeznaczoną na wykończenie danej nieruchomości (np. 50 tys. zł, 100 tys.zł). Wówczas tę część pieniędzy, bank wypłacał w tzw. transzach, w których to miały być zrobione określone rzeczy w danej nieruchomości. Następne transze były wypłacane, gdy określone prace zostały wykonane. Obecnie takie działania nie są już praktykowane.