To musisz wiedzieć o podaniu o pracę

Niektórzy ograniczają się tylko do wysłania CV, ale warto wysilić się nieco bardziej i stworzyć list motywacyjny czy podanie o pracę. Wbrew pozorom nie są to jednakowe pisma, ale świetnie się uzupełniają, zwiększają szanse na zatrudnienie. 

Czym tak naprawdę jest podanie o pracę?

Do firm poszukujących pracowników wysyła się swoje CV i list motywacyjny. Co jednak w sytuacji, gdy nie ma rozpoczętej rekrutacji, a my chcielibyśmy zostać zatrudnieni w danym przedsiębiorstwie? Z pomocą przychodzi wtedy podanie o pracę, czyli pismo informujące o tym, że jesteśmy zainteresowani współpracą, posiadamy odpowiednie wykształcenie i kompetencje do piastowania wybranego stanowiska. Tak więc, nawet jeśli przedsiębiorca nie ma aktualnie żadnego zapotrzebowania na nowego pracownika, można dać mu o sobie znać za pomocą umiejętnie napisanego podania. Taki zabieg jest bardzo dobrze odbierany, gdyż wskazuje na to, że zależy nam na danej posadzie, jesteśmy zmotywowani. Wręczając podanie, z pewnością zostaniemy zapamiętani, co zwiększa nasze szanse na odzew ze strony firmy, do której chcielibyśmy aplikować. 

Za pomocą podania o pracę pokazujemy swoje zaangażowanie, przez co potencjalny pracodawca będzie miał nas na uwadze, gdy tylko rozpocznie się proces rekrutacyjny. Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia to podstawa, a napisanie takiego pisma nic nas przecież nie kosztuje oprócz wydrukowania go. W podaniu powinien znajdować się cel, czyli prośba o przyznanie etatu na konkretnym stanowisku pracy. Kolejnym punktem będzie adresat, czyli osoba, do której kierujemy pismo. Jego forma powinna być stosunkowo krótka, a styl wypowiedzi oficjalny. Zawsze trzeba pamiętać o używaniu zwrotów grzecznościowych. Należy w nim zamieścić swoje imię, nazwisko, adres, dane kontaktowe. W podaniu znaleźć musi się data i miejscowość, dane firmy, tytuł, odpowiednia treść, podpis informacja o załącznikach typu CV czy dokumenty potwierdzające kompetencje, doświadczenie. Treść podania powinna zostać tak opracowana, aby przekonać potencjalnego pracodawcę do tego, że jest się odpowiednim kandydatem na aplikowane stanowisko.